Hem /Guider & nyheter /Guider

Guider

Väntevärde för CS2-case: alla 42 case rankade efter avkastning

Vi prissatte varje skin i alla 42 CS2-case. Här är väntevärdet för en öppning, kostnaden med nyckel och hur många procent du får tillbaka, case för case.

Av PrekZ··4 min läsning

CS:GO Weapon Case 3 på omslaget till BananaCases ranking av väntevärde för case

Vad är ett CS2-case egentligen värt när du öppnar det? Vi tog varje skin i alla 42 case i vår databas, prissatte varje skin i alla slitagenivåer och som StatTrak och räknade ut snittvärdet för en enda öppning. Sedan jämförde vi det med vad det kostar att öppna: caset plus en nyckel för 2,49 $. Resultatet är rankingen nedan.

Det korta svaret: inget case betalar sig. Det intressanta är hur stora skillnaderna är, och varför.

Så räknade vi

För varje case:

  • Dropchanser: Valves publicerade odds: 79,92 % Mil-Spec, 15,98 % Restricted, 3,20 % Classified, 0,64 % Covert och 0,26 % för en kniv eller handskar.
  • Slitage: varje skins chans för varje slitagenivå, utifrån dess eget float-intervall.
  • StatTrak: 10 % chans på allt utom handskar.
  • Priser: den lägsta annonsen för varje föremål den 13 oktober 2026 på Skinport, Pricempire och market.csgo.com.
  • Kostnad: casets pris plus en nyckel för 2,49 $.

Avkastning = väntevärde ÷ kostnad. Avgifter ingår inte, så det du faktiskt kan sälja för är ännu lägre. Samma siffror, uppdaterade dagligen, finns på varje case-sida i vår case-simulator.

De tio bästa casen efter avkastning

Case Kostnad per öppning Väntevärde Avkastning
CS:GO Weapon Case 3 14,69 $ 10,03 $ 68,3 %
eSports 2013 Winter Case 13,20 $ 8,92 $ 67,6 %
Glove Case 11,45 $ 7,18 $ 62,7 %
Operation Vanguard Weapon Case 6,77 $ 4,06 $ 60,0 %
Operation Wildfire Case 5,03 $ 2,85 $ 56,6 %
CS:GO Weapon Case 2 20,95 $ 11,79 $ 56,3 %
Operation Hydra Case 28,76 $ 16,11 $ 56,0 %
Prisma Case 3,56 $ 1,95 $ 54,7 %
eSports 2014 Summer Case 12,80 $ 6,98 $ 54,6 %
Gamma Case 5,30 $ 2,84 $ 53,6 %

Gamla case dominerar. Deras skins har inte tillverkats på flera år, så även de blå Mil-Specs är värda riktiga pengar: i CS:GO Weapon Case 3 är Mil-Spec-nivån ensam värd cirka 4,68 $ per öppning.

De tio sämsta

Case Kostnad per öppning Väntevärde Avkastning
Dreams & Nightmares Case 3,42 $ 1,37 $ 40,0 %
Fever Case 3,09 $ 1,08 $ 35,1 %
Recoil Case 2,73 $ 0,94 $ 34,4 %
Clutch Case 2,92 $ 0,97 $ 33,2 %
CS:GO Weapon Case 105,35 $ 32,74 $ 31,1 %
Revolution Case 2,67 $ 0,82 $ 30,8 %
Fracture Case 2,88 $ 0,87 $ 30,1 %
eSports 2013 Case 44,03 $ 13,23 $ 30,0 %
Operation Bravo Case 55,22 $ 16,44 $ 29,8 %
Kilowatt Case 2,60 $ 0,74 $ 28,6 %

Två olika skäl hamnar case här:

  • Billiga, aktuella case. Kilowatt Case kostar 0,11 $, så du betalar nästan bara för nyckeln, men dess vanliga skins är värda ören. Nyckeln ensam är värd mer än tre gånger en genomsnittlig Kilowatt-öppning.
  • Samlarcase. Det ursprungliga CS:GO Weapon Case kostar 102,86 $ före nyckeln. Skinsen är värdefulla, men själva caset har blivit ett samlarobjekt, och att öppna det förstör det värdet.

Mediancaset gav tillbaka cirka 47 %.

Kniven flyttar knappt siffran

Guldplatsen känns som skälet att öppna ett case, men med 0,26 % tillför den lite till snittet. I Kilowatt Case är Kukri-poolen värd cirka 0,19 $ per öppning, i Gamma Case tillför knivpoolen cirka 1,03 $. Även i Glove Case och Operation Hydra, där handskarna tillför mest av alla case, cirka 2,42 $ per öppning, stannar avkastningen på 62,7 % och 56,0 %.

Därför är “caset med bäst knivar” och “caset med bäst avkastning” sällan samma case.

Casen i veckodroppen

De fem casen i den aktuella veckodrop-poolen ligger alla i den nedre halvan: Gallery 44,4 %, Dreams & Nightmares 40,0 %, Fever 35,1 %, Revolution 30,8 % och Kilowatt 28,6 %. De är billiga eftersom så många droppar varje vecka, men deras skins är billiga av samma skäl. Får du ett i veckodroppen är det bättre att sälja det än att köpa en nyckel för 2,49 $, som vår guide om veckodroppen förklarar.

Vad du kan ta med dig

  • Varje case förlorar i snitt; frågan är bara hur mycket.
  • Vissa gamla case som inte längre droppar ger mest tillbaka per dollar, men de mest eftertraktade samlarcasen hör till de sämsta att öppna.
  • Billiga aktuella case ger lite tillbaka, mest för att nyckeln för 2,49 $ är nästan hela kostnaden.
  • Priserna ändras dagligen. Kolla det aktuella väntevärdet på casets simulatorsida innan du öppnar, och kom ihåg att det tillkommer en marknadsavgift när du säljer.

Vill du ha spänningen utan förlusten kan du öppna case gratis i vår case-simulator. Den använder samma odds och dagens priser.

blog.cases

Skriven av

PrekZ · Grundare & redaktör

Bara en kille som gillar CS och lite gamba. PrekZ har öppnat lådor, jagat knivar och testat varje ny sajt i flera år, och någonstans på vägen började han bygga webbplatser också. BananaCases är resultatet: sajten han själv hade velat ha när han började.

Alla recensioner och artiklar av PrekZ →

Vanliga frågor

Vilket CS2-case har bäst väntevärde?+

Med priserna den 13 oktober 2026 gav CS:GO Weapon Case 3 mest tillbaka: cirka 10,03 $ i skins per öppning för en kostnad på 14,69 $ med nyckel, alltså 68,3 %. Inget case gav tillbaka mer än det kostade.

Är det lönsamt att öppna något CS2-case?+

Nej. I vår ranking gav vart och ett av de 42 casen tillbaka mindre än casets pris plus en nyckel för 2,49 $. Mediancaset gav tillbaka cirka 47 %.

Vilket CS2-case är sämst att öppna?+

Kilowatt Case, med 28,6 %. Det kostar 2,60 $ att öppna med nyckel och ger i snitt cirka 0,74 $ tillbaka, eftersom nästan hela kostnaden är nyckeln och de vanliga skinsen är värda ören.

Hur räknas väntevärdet för ett case ut?+

Varje nivås chans (79,92 % Mil-Spec ner till 0,26 % för knivar och handskar) gånger snittvärdet för skinsen på den nivån, med slitagechanser och 10 % StatTrak inräknat, till de lägsta marknadspriserna.

blog.sources

  1. CSDB: How the weekly CS2 drop system works
  2. SteamDB: CS2 case opening odds explained
← Alla artiklar

Fler artiklar