Forside /Guides & nyheder /Guides

Guides

Forventet værdi af CS2-cases: alle 42 cases efter afkast

Vi prissatte hvert skin i alle 42 CS2-cases. Her er den forventede værdi af én åbning, prisen med nøgle, og hvor mange procent du får tilbage, case for case.

Af PrekZ··4 min. læsning

CS:GO Weapon Case 3 på forsiden af BananaCases' rangliste over forventet værdi af cases

Hvad er en CS2-case egentlig værd, når du åbner den? Vi tog hvert skin i alle 42 cases i vores database, prissatte det i alle slitageniveauer og som StatTrak og udregnede gennemsnitsværdien af én åbning. Derefter sammenlignede vi med, hvad det koster at åbne: casen plus en nøgle til 2,49 $. Resultatet er ranglisten nedenfor.

Det korte svar: ingen case betaler sig. Det interessante er, hvor store forskellene er, og hvorfor.

Sådan regnede vi

For hver case:

  • Drop-chancer: Valves offentliggjorte odds: 79,92 % Mil-Spec, 15,98 % Restricted, 3,20 % Classified, 0,64 % Covert og 0,26 % for en kniv eller handsker.
  • Slitage: hvert skins chance for hvert slitageniveau ud fra dets eget float-interval.
  • StatTrak: 10 % chance på alt undtagen handsker.
  • Priser: den laveste annonce for hver genstand den 13. oktober 2026 på Skinport, Pricempire og market.csgo.com.
  • Pris: casens pris plus en nøgle til 2,49 $.

Afkast = forventet værdi ÷ pris. Gebyrer er ikke medregnet, så det, du reelt kan sælge for, er endnu lavere. De samme tal, opdateret dagligt, står på hver case-side i vores case-simulator.

De ti bedste cases efter afkast

Case Pris pr. åbning Forventet værdi Afkast
CS:GO Weapon Case 3 14,69 $ 10,03 $ 68,3 %
eSports 2013 Winter Case 13,20 $ 8,92 $ 67,6 %
Glove Case 11,45 $ 7,18 $ 62,7 %
Operation Vanguard Weapon Case 6,77 $ 4,06 $ 60,0 %
Operation Wildfire Case 5,03 $ 2,85 $ 56,6 %
CS:GO Weapon Case 2 20,95 $ 11,79 $ 56,3 %
Operation Hydra Case 28,76 $ 16,11 $ 56,0 %
Prisma Case 3,56 $ 1,95 $ 54,7 %
eSports 2014 Summer Case 12,80 $ 6,98 $ 54,6 %
Gamma Case 5,30 $ 2,84 $ 53,6 %

Gamle cases dominerer. Deres skins er ikke blevet produceret i årevis, så selv de blå Mil-Specs er rigtige penge værd: i CS:GO Weapon Case 3 er Mil-Spec-niveauet alene cirka 4,68 $ værd pr. åbning.

De ti dårligste

Case Pris pr. åbning Forventet værdi Afkast
Dreams & Nightmares Case 3,42 $ 1,37 $ 40,0 %
Fever Case 3,09 $ 1,08 $ 35,1 %
Recoil Case 2,73 $ 0,94 $ 34,4 %
Clutch Case 2,92 $ 0,97 $ 33,2 %
CS:GO Weapon Case 105,35 $ 32,74 $ 31,1 %
Revolution Case 2,67 $ 0,82 $ 30,8 %
Fracture Case 2,88 $ 0,87 $ 30,1 %
eSports 2013 Case 44,03 $ 13,23 $ 30,0 %
Operation Bravo Case 55,22 $ 16,44 $ 29,8 %
Kilowatt Case 2,60 $ 0,74 $ 28,6 %

To forskellige grunde sender cases herned:

  • Billige, aktuelle cases. Kilowatt Case koster 0,11 $, så du betaler næsten kun for nøglen, men dens almindelige skins er ører værd. Nøglen alene er mere end tre gange så meget værd som en gennemsnitlig Kilowatt-åbning.
  • Samlercases. Den originale CS:GO Weapon Case koster 102,86 $ før nøglen. Dens skins er værdifulde, men selve casen er blevet et samlerobjekt, og at åbne den ødelægger den værdi.

Mediancasen gav cirka 47 % tilbage.

Kniven flytter næsten ikke tallet

Guldpladsen føles som grunden til at åbne en case, men med 0,26 % bidrager den kun lidt til gennemsnittet. I Kilowatt Case er Kukri-puljen cirka 0,19 $ værd pr. åbning, i Gamma Case bidrager knivpuljen med cirka 1,03 $. Selv i Glove Case og Operation Hydra, hvor handskerne bidrager mest af alle cases, cirka 2,42 $ pr. åbning, ender afkastet på 62,7 % og 56,0 %.

Derfor er “casen med de bedste knive” og “casen med det bedste afkast” sjældent den samme.

Casene fra det ugentlige drop

De fem cases i den aktuelle drop-pulje ligger alle i den nederste halvdel: Gallery 44,4 %, Dreams & Nightmares 40,0 %, Fever 35,1 %, Revolution 30,8 % og Kilowatt 28,6 %. De er billige, fordi så mange dropper hver uge, men deres skins er billige af samme grund. Får du en i dit ugentlige drop, er det bedre at sælge den end at købe en nøgle til 2,49 $, som vores guide til det ugentlige drop forklarer.

Hvad du kan tage med

  • Hver case taber i gennemsnit; spørgsmålet er bare hvor meget.
  • Nogle gamle cases, der ikke længere dropper, giver mest tilbage pr. dollar, men de mest eftertragtede samlercases er blandt de dårligste at åbne.
  • Billige aktuelle cases giver lidt tilbage, mest fordi nøglen til 2,49 $ er næsten hele prisen.
  • Priserne ændrer sig dagligt. Tjek den aktuelle forventede værdi på casens simulatorside, før du åbner, og husk, at der kommer et markedsgebyr oveni, når du sælger.

Vil du have spændingen uden tabet, så åbn cases gratis i vores case-simulator. Den bruger de samme odds og dagens priser.

blog.cases

Skrevet af

PrekZ · Grundlægger & redaktør

Bare en fyr, der elsker CS og lidt gamba. PrekZ har åbnet kasser, jagtet knive og testet hvert nyt site i årevis, og et sted undervejs begyndte han også at bygge hjemmesider. BananaCases er resultatet: det site, han selv havde ønsket sig, da han startede.

Alle anmeldelser og artikler af PrekZ →

Ofte stillede spørgsmål

Hvilken CS2-case har den bedste forventede værdi?+

Med priserne den 13. oktober 2026 gav CS:GO Weapon Case 3 mest tilbage: cirka 10,03 $ i skins pr. åbning for en pris på 14,69 $ med nøgle, altså 68,3 %. Ingen case gav mere tilbage, end den kostede.

Kan det betale sig at åbne nogen CS2-case?+

Nej. I vores rangliste gav hver af de 42 cases mindre tilbage end prisen for casen plus en nøgle til 2,49 $. Mediancasen gav cirka 47 % tilbage.

Hvilken CS2-case er den dårligste at åbne?+

Kilowatt Case med 28,6 %. Det koster 2,60 $ at åbne med nøgle og giver i gennemsnit cirka 0,74 $ tilbage, fordi næsten hele prisen er nøglen, og dens almindelige skins er ører værd.

Hvordan udregnes den forventede værdi af en case?+

Hvert niveaus chance (79,92 % Mil-Spec ned til 0,26 % for knive og handsker) gange gennemsnitsværdien af skinsene på niveauet, med slitagechancer og 10 % StatTrak regnet med, ud fra de laveste markedspriser.

blog.sources

  1. CSDB: How the weekly CS2 drop system works
  2. SteamDB: CS2 case opening odds explained
← Alle artikler

Flere artikler