Etusivu /Oppaat & uutiset /Oppaat

Oppaat

CS2-kotelojen odotusarvo: kaikki 42 koteloa tuoton mukaan

Hinnoittelimme jokaisen skinin kaikissa 42 CS2-kotelossa. Tässä yhden avauksen odotusarvo, hinta avaimen kanssa ja kuinka monta prosenttia saat takaisin.

Kirjoittaja PrekZ··3 min lukuaika

CS:GO Weapon Case 3 BananaCasesin kotelojen odotusarvorankingin kansikuvassa

Paljonko CS2-kotelo oikeasti on arvoinen, kun sen avaa? Hinnoittelimme jokaisen tietokantamme 42 kotelon skinin kaikissa kulumissa ja StatTrak-versioina ja laskimme yhden avauksen keskiarvon. Sitten vertasimme sitä avauksen hintaan: kotelo plus 2,49 $:n avain. Tulos on alla oleva ranking.

Lyhyt vastaus: mikään kotelo ei maksa itseään takaisin. Kiinnostavaa on, kuinka suuria erot ovat ja mistä ne tulevat.

Näin laskimme

Jokaiselle kotelolle:

  • Todennäköisyydet: Valven julkaisemat: 79,92 % Mil-Spec, 15,98 % Restricted, 3,20 % Classified, 0,64 % Covert ja 0,26 % veitsi tai hanskat.
  • Kuluma: jokaisen skinin todennäköisyys kullekin kulumalle sen oman float-alueen perusteella.
  • StatTrak: 10 %:n todennäköisyys kaikessa paitsi hanskoissa.
  • Hinnat: jokaisen esineen halvin myynti-ilmoitus 13. lokakuuta 2026 Skinportissa, Pricempiressä ja market.csgo.comissa.
  • Hinta: kotelon hinta plus 2,49 $:n avain.

Tuotto = odotusarvo ÷ hinta. Maksuja ei ole laskettu mukaan, joten todellinen myyntitulo on vielä pienempi. Samat luvut päivittyvät päivittäin jokaisella kotelosivulla kotelosimulaattorissamme.

Kymmenen parasta koteloa tuoton mukaan

Kotelo Avauksen hinta Odotusarvo Tuotto
CS:GO Weapon Case 3 14,69 $ 10,03 $ 68,3 %
eSports 2013 Winter Case 13,20 $ 8,92 $ 67,6 %
Glove Case 11,45 $ 7,18 $ 62,7 %
Operation Vanguard Weapon Case 6,77 $ 4,06 $ 60,0 %
Operation Wildfire Case 5,03 $ 2,85 $ 56,6 %
CS:GO Weapon Case 2 20,95 $ 11,79 $ 56,3 %
Operation Hydra Case 28,76 $ 16,11 $ 56,0 %
Prisma Case 3,56 $ 1,95 $ 54,7 %
eSports 2014 Summer Case 12,80 $ 6,98 $ 54,6 %
Gamma Case 5,30 $ 2,84 $ 53,6 %

Vanhat kotelot hallitsevat. Niiden skinejä ei ole valmistettu vuosiin, joten jopa siniset Mil-Specit ovat oikean rahan arvoisia: CS:GO Weapon Case 3:ssa pelkkä Mil-Spec-taso on noin 4,68 $:n arvoinen avausta kohden.

Kymmenen huonointa

Kotelo Avauksen hinta Odotusarvo Tuotto
Dreams & Nightmares Case 3,42 $ 1,37 $ 40,0 %
Fever Case 3,09 $ 1,08 $ 35,1 %
Recoil Case 2,73 $ 0,94 $ 34,4 %
Clutch Case 2,92 $ 0,97 $ 33,2 %
CS:GO Weapon Case 105,35 $ 32,74 $ 31,1 %
Revolution Case 2,67 $ 0,82 $ 30,8 %
Fracture Case 2,88 $ 0,87 $ 30,1 %
eSports 2013 Case 44,03 $ 13,23 $ 30,0 %
Operation Bravo Case 55,22 $ 16,44 $ 29,8 %
Kilowatt Case 2,60 $ 0,74 $ 28,6 %

Kotelot päätyvät tänne kahdesta eri syystä:

  • Halvat nykykotelot. Kilowatt Case maksaa 0,11 $, joten maksat lähes pelkästä avaimesta, mutta sen yleiset skinit ovat senttien arvoisia. Pelkkä avain on yli kolme kertaa keskimääräisen Kilowatt-avauksen arvoinen.
  • Keräilykotelot. Alkuperäinen CS:GO Weapon Case maksaa 102,86 $ ennen avainta. Sen skinit ovat arvokkaita, mutta itse kotelosta on tullut keräilyesine, ja avaaminen tuhoaa tämän arvon.

Mediaanikotelo palautti noin 47 %.

Veitsi tuskin liikuttaa lukua

Kultainen paikka tuntuu syyltä avata kotelo, mutta 0,26 %:n todennäköisyydellä se lisää keskiarvoon vähän. Kilowatt Casessa Kukri-pooli on noin 0,19 $:n arvoinen avausta kohden, Gamma Casessa veitsipooli tuo noin 1,03 $. Jopa Glove Casessa ja Operation Hydrassa, joissa hanskat tuovat eniten kaikista koteloista, noin 2,42 $ avausta kohden, tuotto jää 62,7 %:iin ja 56,0 %:iin.

Siksi “kotelo, jossa on parhaat veitset” ja “kotelo, jossa on paras tuotto” ovat harvoin sama kotelo.

Viikkodropin kotelot

Kaikki viisi nykyisen viikkodroppipoolin koteloa ovat alemmassa puoliskossa: Gallery 44,4 %, Dreams & Nightmares 40,0 %, Fever 35,1 %, Revolution 30,8 % ja Kilowatt 28,6 %. Ne ovat halpoja, koska niitä droppaa joka viikko valtavasti, mutta niiden skinit ovat halpoja samasta syystä. Jos saat sellaisen viikkodropissa, myyminen kannattaa enemmän kuin 2,49 $:n avaimen ostaminen, kuten viikkodroppioppaamme kertoo.

Mitä tästä kannattaa ottaa mukaan

  • Jokainen kotelo häviää keskimäärin; kysymys on vain, kuinka paljon.
  • Osa vanhoista, enää droppaamattomista koteloista palauttaa eniten dollaria kohden, mutta halutuimmat keräilykotelot ovat huonoimpia avattavia.
  • Halvat nykykotelot palauttavat vähän, lähinnä koska 2,49 $:n avain on lähes koko hinta.
  • Hinnat muuttuvat päivittäin. Tarkista ajantasainen odotusarvo kotelon simulaattorisivulta ennen avaamista, ja muista, että myymisestä menee vielä kauppapaikan maksu.

Jos haluat jännityksen ilman tappiota, avaa koteloita ilmaiseksi kotelosimulaattorissamme. Se käyttää samoja todennäköisyyksiä ja tämän päivän hintoja.

blog.cases

Kirjoittanut

PrekZ · Perustaja ja päätoimittaja

Ihan tavallinen jäbä, joka tykkää CS:stä ja vähän gambasta. PrekZ on avannut caseja, jahdannut veitsiä ja testannut jokaisen uuden sivuston jo vuosia, ja siinä sivussa hän innostui myös nettisivujen tekemisestä. BananaCases on lopputulos: se sivusto, jota hän itse olisi kaivannut aloittaessaan.

Kaikki PrekZ:n arvostelut ja artikkelit →

Usein kysytyt kysymykset

Missä CS2-kotelossa on paras odotusarvo?+

13. lokakuuta 2026 hinnoilla eniten palautti CS:GO Weapon Case 3: noin 10,03 $ skinejä avausta kohden, kun avaus avaimen kanssa maksoi 14,69 $, eli 68,3 %. Yksikään kotelo ei palauttanut enempää kuin maksoi.

Kannattaako minkään CS2-kotelon avaaminen?+

Ei. Rankingissamme jokainen 42 kotelosta palautti vähemmän kuin kotelon hinta plus 2,49 $:n avain. Mediaanikotelo palautti noin 47 %.

Mikä on huonoin CS2-kotelo avattavaksi?+

Kilowatt Case, 28,6 %. Avaus maksaa avaimen kanssa 2,60 $ ja palauttaa keskimäärin noin 0,74 $, koska lähes koko hinta on avain ja sen yleiset skinit ovat senttien arvoisia.

Miten kotelon odotusarvo lasketaan?+

Jokaisen tason todennäköisyys (79,92 % Mil-Spec ja 0,26 % veitset ja hanskat) kerrottuna tason skinien keskiarvolla, kulumatodennäköisyydet ja 10 %:n StatTrak mukaan lukien, halvimmilla markkinahinnoilla.

blog.sources

  1. CSDB: How the weekly CS2 drop system works
  2. SteamDB: CS2 case opening odds explained
← Kaikki artikkelit

Lisää artikkeleita